top of page

Słupsk: Zmiana nazwy ulicy ze Stefana Żółkiewskiego na Stanisława Żółkiewskiego (komentarz)






W ramach dekomunizacji ulic, która jest realizowana w ramach Ustawy Sejmu z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Do takowej dekomunizacji ulic doszło również w moim rodzinnym mieście Słupsku, co dotyczy m. in. ulic: Gwardii Ludowej na MKS Cieśliki, Wincentego Rzymowskiego na Bitwy Warszawskiej.


Natomiast została jeszcze ulica Żółkiewskiego na Zatorzu, Stefana Żółkiewskiego, która ma zostać zmieniona na Stanisława Żółkiewskiego.


Przedstawiam w skrócie sylwetki tych dwojga dla tych, którzy nie wiedzą.


Stefan Jakub Żółkiewski (ur. 9 grudnia 1911 r. w Warszawie, zm. 4 strycznia 1991 r. tamże) był polskim krytykiem i historykiem literatury oraz politykiem. Posłem do Krajowej Rady Narodowej, na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I, II, III i IV kadencji. W latach 1956–1959 był ministrem szkolnictwa wyższego i współtwórcą polityki kulturalnej państwa oraz autorem licznych prac z zakresu krytyki i teorii kultury.


Od 1942 był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zastępcą członka Komitetu Centralnego PPR (1945–1948), a następnie do 1954 Komitetu Centralnego PZPR, po czym do 1968 był jego członkiem po wydarzeniach z "Marca 1968" został usunięty z KC PZPR. Kierował wydziałem oświaty i kultury KC PPR (1947–1948), wydziałem kultury (1948–1949) i wydziałem nauki (1955–1956) KC PZPR, przeprowadzał stalinizację polskiej kultury. Poseł do Krajowej Rady Narodowej, na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I, II, III i IV kadencji, w KRN przewodniczący Komisji Kultury i Sztuki, a w Sejmie Ustawodawczym Komisji Oświatowej.


Stanisław Żółkiewski herbu Lubicz (ur. 1547 r. w Turynce pod Lwowem, zm. 7 października 1620 r. w Berezowce, kilka kilometrów od granicy na Dniestrze w Mołdawii podczas odwrotu

z pola bitwy pod Cecorą) był to polski magnat, od 1618 hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny, hetman polny koronny od 1588 do 1618, wojewoda kijowski od 1608, kasztelan lwowski od 1590, sekretarz królewski od 1573, starosta kałuski przed 1587 r., starosta kamionacki w 1598 r., starosta hrubieszowski w 1588 r., starosta rohatyński w 1601 r., starosta międzyrzecki w 1611 r., starosta barski w 1613 r., starosta jaworowski w 1619 r., wójt barski, zwycięzca w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Imperium Osmańskiemu i Tatarom, pisarz i pamiętnikarz.

Jako senator był obecny na sejmach: w 1603, 1605, 1607, 1609, 1611, 1613, 1615, 1616, 1618

i na sejmie zwyczajnym 1619 r.


Ta zmiana ma miejsce z tego powodu, że kwestię tej ulicy zauważył Słupszczanin, mieszkaniec tejże ulicy, który zgłosił sprawę do Urzędu Marszałkowskiego Oddział w Słupsku o ustalenie prawidłowej nazwy ulicy. Powodem było to, że m. in. zainteresowany otrzymywał korespondencję na ul. Stefana Żółkiewskiego.


Oczywiście cała dekomunizacja ulic wzbudza kontrowersje ze względu na to, że ww. ustawa została uchwalona przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Pojawiają się szydercze moim zdaniem komentarze z zapytaniami typu: "Kiedy będzie ulica wodza Jarosława Kaczyńskiego?" oraz te z argumentami, że to obciążą budżet, bo trzeba wytworzyć nowe tabliczki z oznaczeniami ulic oraz, że mieszkańcy będą musieli wymieniać dokumenty w których podany jest adres i robić wszelakie aktualizacje z tym związane, ma to miejsce też w przypadku opisanej wyżej zmiany, a także te wymieniające jego zasługi i odznaczenia, m in. takie jak:

- Order Sztandaru Pracy II klasy (1949 r.).

- Nagrodę państwowa II stopnia. Tę samą nagrodę otrzymał 22 lipca 1964 z okazji 20-lecia Polski Ludowej.

Niektórzy też są zdziwieni, że ta ulica nosiła imię kogoś innego niż hetmana Stanisława Żółkiewskiego


Komentarz: Oczywistym jest to, że popieram tą całą dekomunizację ulic, ponieważ uważam,

że politycy, działacze i w ogóle ludzie, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z systemem komunistycznym, nie powinni być upamiętniani w ogóle, nawet jeżeli wśród nich znajdują się osoby jak np.:


Jan Brzechwa - poeta autor wielu wierszy i bajek (w tym "Akademia Pana Kleksa"), którego cenię jako pisarza książek dla dzieci i młodzieży. Natomiast potępiam jego sympatię do PRLu, którą wyraził poprzez podpisanie listu autorów polskich protestując przeciwko listowi 34,

który sprzeciwiał się cenzurze PRLu, oraz że w latach 50 XX w. pisał wiersze socrealistyczne

i propagandowe przychylne władzy komunistycznej.


Komunizm był i jest systemem totalitarnym, który pochłonął wiele ofiar i tłumił wolność słowa, zwłaszcza jeżeli chodzi o krytyczne poglądy wobec ówczesnej władzy, mówiąc krótko ten ustrój był zły dla ludzi Dzisiaj choćby widać co się dzieje w Chinach, czy w Korei Północnej.


Popieram też tą zmianę, ponieważ jest uważam, że jest słuszna i niewielka. Nie trzeba będzie choćby wymieniać oznakowania ulic, ponieważ jest tam tylko nazwisko patrona.


Oczywiście wśród obecnego społeczeństwa znajdują się też krytycy tej zmiany, bo ta cała sprawa ma miejsce za kadencji PiS, a z reguły krytykują to osoby, które sympatyzują z totalną opozycją (PO-KO, KOD, Obywatele RP, itd.). W moim mniemaniu Oni krytykują wszystko co zrobi PiS i to nieważne czy jest to dobrze czy źle, czyli jest to typowa polityka nastawiona na anty-PiS i nic więcej. Ciekawe jakby się zachowywali gdyby to inna władza wprowadziła tą ustawę w życie.


Ci ludzie są oburzeni tą zmianą, ja jestem oburzony, że ta ulica nosi imię komunisty,

a nie jak byłem przez całe życie przekonany hetmana Żółkiewskiego.


Jeżeli chodzi o samego Stefana Żółkiewskiego, to oczywiście nagrody państwowe otrzymał, ale faktem jest to, że był powiązany z władzą PRL nawet był w Rządzie Ministrem, a część tych nagród otrzymał właśnie w okresie PRL.


Chciałbym podkreślić, że mój post nie jest wyrażeniem poparcia dla Rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) lecz dla postulatu, który jest w tej chwili realizowany. Dodam, że poparłbym każdego, który wyszedłby z taką inicjatywą.


Chciałbym też podkreślić, że ten wpis nie ma na celu nikogo atakować, a jedynie wyrazić opinię na wyżej opisaną sprawę.


Dziękuję Państwu za uwagę !

 
 
 

Comments


Subskrybuj by być na bieżąco.

Dziękuję za subskrybcję.

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram
  • YouTube

© 2024 by snickerz605

bottom of page