top of page

Film dokumentalny: "Necrobusiness" (2008 r.) poświęcony aferze "Łowców skór".


"Necrobusiness" - szwedzki film dokumentalny poświęcony aferze "Łowców skór" w Łodzi, który miał premierę 14 marca 2008 r. w Szwecji. Film został zrealizowany przez szwedzką ekipę BBC w koprodukcji z TVP1. Mimo tego w Polsce została wstrzymana. Dokument był wyświetlany też w Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii


W roku premiery film był nominowany do głównej nagrody na XXI Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA International Documentary Film Festival Amsterdam). Natomiast został laureatem I Nagrody na Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Tempo”

w Sztockholmie.


Afera "łowców skór jest to używane w mediach określenie na proceder zabijania pacjentów przez pracowników łódzkiego pogotowia ratunkowego i sprzedaży informacji o zgonach zakładom pogrzebowym. Sprawa została ujawniona 23 stycznia 2002 roku przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej” Tomasza Patorę, Marcina Stelmasiaka oraz Przemysława Witkowskiego. Nazwa afery wzięła się od tytułu reportażu.


Czterem pracownikom łódzkiego pogotowia nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Łodzi z 20 stycznia 2007 roku oraz prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi

z 9 czerwca 2008 roku udowodniono udział w zabójstwie pacjentów przy użyciu leku pankuronium (tzw. Pavulon). W dniu 27 października 2009 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację i ostatecznie utrzymał wyrok.


Skazanymi byli:


1. Sanitariusz Andrzej Nowocień (pseudonim „doktor Ebrantil”), skazany na dożywotnie pozbawienie wolności za zabójstwo czterech pacjentów i pomoc sanitariuszowi Karolowi Banasiowi w zabójstwie piątego.


2. Sanitariusz Karol Banaś, skazany na 25 lat pozbawienie wolności za „szczególnie okrutne” zabójstwo pavulonem Ludmiły Ś. i pomoc Andrzejowi Nowocieniowi w dokonanych przez niego zabójstwach.


3. Lekarz Janusz Kuliński, skazany na 6 lat pozbawienia wolności i 10-letni zakaz wykonywania zawodu lekarza za umyślne narażenie na śmierć dziesięciu pacjentów.


4. Lekarz Paweł Wasilewski, skazany na 5 lat pozbawienia wolności i 10-letni zakaz wykonywania zawodu lekarza za umyślne narażenie życia czterech chorych osób.


Ponadto kilkudziesięciu pracowników pogotowia i właścicieli firm pogrzebowych było oskarżonych o udział w procederze handlu informacjami o zgonach pacjentów. Handel odbywał się za wiedzą komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”, która od 1991 r. była dysponentem uzyskanych w ten sposób środków. Po 11 latach śledztwo zostało umorzone

– prokuratura potwierdziła ponad wszelką wątpliwość handel informacjami o zgonach na ogromną skalę, ale uznała, że pracownicy pogotowia „nie robili tego w związku z pełnioną przez siebie funkcją. I dlatego nie można tu mówić o korupcji”.


W filmie wystąpił łódzki przedsiębiorca pogrzebowy Witold Skrzydlewski, prezes Polskiej Izby Pogrzebowej, który w wywiadzie dla Newsweeka potwierdził, że brał czynny udział w tym procederze. Nie zgodził się na emisję filmu w Polsce, ponieważ stwierdził, że miał wziąć udział w filmie o zmianach w polskim biznesie, a jak twierdzi zrobiono z niego gangstera.


Zapraszam na seans.


Źródła:


Comments


Subskrybuj by być na bieżąco.

Dziękuję za subskrybcję.

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram
  • YouTube

© 2024 by snickerz605

bottom of page