top of page

Katarzyna Lubnauer zrezygnowała z bycia przewodniczącą Nowoczesnej. Nowym szefem został Adam Szłapka


Dziś na konwencji .Nowoczesnej Posłanka na Sejm Katarzyna Lubnauer złożyła rezygnację z funkcji Prezesa Partii. Jak twierdzi zrobiła to “W poczuciu odpowiedzialności za wynik wyborczy” w wyborach do Europarlamentu i w wyborach do Sejmu i Senatu.


Prawda jest taka, że udało nam się przetrwać najtrudniejszy czas, że mamy reprezentację w samorządach i w Sejmie (), ale wybory europejskie i parlamentarne przegraliśmy i jako partia i jako koalicja. Jako jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej biorę na siebie odpowiedzialność za wynik wyborczy i składam dzisiaj rezygnację z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej” – poinformowała.


Lubnauer podkreśliła, że rezygnuje w poczuciu, że jako przewodnicząca na “trudne czasy” zrobiła wszystko, co w jej mocy, by partia i środowisko przetrwały kryzys. “Rezygnuję z głębokim przekonaniem, że doprowadziłam nasz poobijany, mocno nadwyrężony przez polityczne burze okręt do portu +nadzieja+” – mówiła.


W swoim wystąpieniu Lubanauer wskazywała, że objęła przewodnictwo w Nowoczesnej w sytuacji “bezprecedensowej katastrofy wizerunkowej i sondażowej partii”. Jak mówiła, Nowoczesna miała też “dużego pecha”, bo “przez niewielki błąd byłego skarbnika” utraciła ponad 20 mln subwencji.


Do wyboru mieliśmy: poddanie się lub podjęcie walki. Ja i państwo, którzy są tutaj w tej chwili na sali, wybraliśmy walkę. Niestety wiele osób spośród naszych byłych partyjnych koleżanek i kolegów wybrało wtedy i później polityczny konformizm. Nieliczni z nich, w tym niestety również nasz były przewodniczący, hołdowali zasadzie: +po nas choćby potop+ i atakowali Nowoczesną bardziej niż ktokolwiek z naszych oponentów” – oświadczyła.


Oceniła, że wejście Nowoczesnej w koalicje do wyborów samorządowych, europejskich i parlamentarnych było słusznym wyborem. Dzięki temu – jak mówiła – Nowoczesna wciąż istnieje jako partia i środowisko polityczne, w samorządach w całym kraju znalazło się ponad 230 radnych z Nowoczesnej, a w Sejmie zasiada 8 posłów z legitymacją Nowoczesnej.


Uważam, że teraz Nowoczesną powinna pokierować osoba pozbawiona mojego bagażu ekstremalnie trudnych doświadczeń i decyzji podejmowanych często z zaciśniętymi zębami po to, byśmy dzięki temu powiewowi świeżości znowu wypłynęli na szerokie wody” – oświadczyła. “Wierzę, że nasza działalność miała sens” – dodała.


Szefem Partii na czteroletnią kadencję został Poseł Adam Szłapka otrzymując 66 głosów pokonując przy tym Krzysztofa Mieszkowskiego, który otrzymał 41 głosów.


Dziś nadszedł ten moment, kiedy musimy się na nowo zdefiniować, kiedy musimy na nowo przemyśleć nasze działania. Dzisiaj mówimy: Nowoczesna restart. To jest właśnie ten moment, w którym musimy zebrać całą naszą energię i trzymać się razem w Nowoczesnej

i walczyć o Nowoczesną, walczyć o nasze idee, bo one są Polsce potrzebne” – mówił po wyborze Szłapka.


Szłapka twierdzi, że Nowoczesna jest dziś potrzebna, by “przywrócić znaczenie pojęciom

i wartościom, które zniszczył PiS”. “Mamy swoje wartości, mamy swoją wizję, mamy swoją odpowiedź na PiS-owską nienormalność. Tą odpowiedzią jest: wolność, otwartość, samorządność, człowiek zawsze na pierwszym miejscu” – podkreślił nowy lider Nowoczesnej.


"Normalne jest przestrzeganie prawa, normalne jest szanowanie instytucji, normalny jest szacunek dla każdego człowieka, normalne są wolne media, normalne jest wspieranie aktywności, normalna jest przewidywalność. Normalne jest to, że w swoim państwie każdy czuje się dobrze, niezależnie od płci, wieku, tego, czy jest w pełni sił, czy jest niepełnosprawny, czy od orientacji seksualnej, normalne jest to, że kochający się ludzi mogą założyć rodzinę. To jest normalność dla nas i dla zdecydowanej większości Polaków" - mówił


Na konferencji prasowej Szłapka zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2020 r. Nowoczesna zorganizuje konwencję, która “będzie nowym otwarciem”. Podczas tej konwencji – jak mówił – “radykalnie” zmieniony zostanie statut partii, który wprowadzi “bardziej demokratyczną” formułę Nowoczesnej. Jak dodał, chodzi m.in. głosowanie internetowe wewnątrz partii, czy spotkania wszystkich członków ugrupowania.


Szłapka uważa, że Nowoczesna powinna reprezentować swoje liberalne wartości, ale w ramach Koalicji Obywatelskiej. “Dzisiaj drogą i w wyborach prezydenckich, i w kolejnych wyborach jest współpraca opozycji w ramach KO, czy rozszerzanie tej współpracy. Uważam, że KO to dobry projekt, który skutecznie był zbudowany w ostatnich wyborach i raczej musimy ten projekt rozwijać, niż go demontować” – podkreślił.


Pytany przez dziennikarzy, czy wyobraża sobie wstąpienie Nowoczesnej do PO, Szłapka odpowiedział, że “nie ma dzisiaj mowy o czymś takim”.


Komentarz: Umówmy się Katarzyna Lubnauer nie była dobrym Prezesem .Nowoczesnej, przynajmniej według mojej opinii. Ta partia była praktycznie wchłaniana przez Platformę Obywatelską za kadencji Lubnauer. Należy też zwrócić uwagę, że Katarzyna została Prezesem .Nowoczesnej w okresie jej wielkiego kryzysu, który rozpoczął były jej Prezes Ryszard Petru wyjazdem na Maderę z posłanką Joanna Schmidt podczas tzw. Ciamajdanu w Sejmie w grudniu 2016 r. Podczas kadencji posłanki .Nowoczesna praktycznie upadła na dno i musiała do wyborów samorządowych, europarlamentarnych i parlamentarnych połączyć siły z PO tworząc Koalicję Obywatelską i Koalicję Europejską. Doszły do tego problemy finansowe Partii. Czy Adam Szłapka tchnie nowe życie w tej partii i czy będzie też zabawnie jak za Rysia Petru? Czas pokaże. Póki co retoryka .N nie ulegnie raczej zmianie, być może nawet się zradykalizuje.


Takie są moje przemyślenia.


Dziękuję Państwu za uwagę !


Źródło: stefczyk.info

Comentarios


Subskrybuj by być na bieżąco.

Dziękuję za subskrybcję.

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram
  • YouTube

© 2024 by snickerz605

bottom of page